UDZIAŁ UCZNIÓW KLASY 4TPS (TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH) W WARSZTATACH INŻYNIERII ODWROTNEJ I TECHNIK POMIAROWYCH 3D PROWADZONYCH PRZEZ FIRMĘ SMART SOLUTIONS Z WARSZAWY
W PAŃSTWOWEJ AKADEMII NAUK STOSOWANYCH W PRZEMYŚLU
W dniu 18 grudnia 2023r. uczniowie klasy 4TPS Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie w zawodzie technik pojazdów samochodowych wzięli udział w warsztatach inżynierii odwrotnej i technik pomiarowych 3D prowadzonych przez firmę Smart Solutions z Warszawy w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Udział w warsztatach uczniów naszej szkoły był możliwy dzięki zaproszeniu przez Dyrektora Instytutu Nauk Technicznych dr inż. Grzegorza Dzieniszewskiego, prof. PANS w Przemyślu.
Inżynieria odwrotna to proces, dzięki któremu można przenieść fizyczny obiekt do wirtualnej rzeczywistości. Digitalizację elementów, czyli odtworzenie geometrii części przeprowadza się z wykorzystaniem maszyn i systemów pomiarowych w połączeniu z profesjonalnym oprogramowaniem. Obecnie najpopularniejszą metodą odwzorowywania geometrii detali jest skanowanie 3D, dzięki któremu możemy w szybki i łatwy sposób uzyskać kształty mierzonego komponentu. Dzięki zaawansowanym narzędziom metoda ta zapewnia sprawdzoną jakość, dokładność i szybkość projektowania, także niestandardowych produktów i skomplikowanych części. Uzyskana w wyniku inżynierii odwrotnej dokumentacja pozwala niemal natychmiast przygotować element do dalszych procesów.
Inżynieria odwrotna wraz z produkcją przyrostową sprawdza się w przypadku produktów o wyjątkowo skomplikowanych geometriach i wielkościach, których nie można zinwentaryzować i wykonać za pomocą tradycyjnych technik. Modelowanie 3D znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z częściami specjalistycznymi, a wymagania są postawione wysoko. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się również z ofertą edukacyjną Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz zobaczyć nowoczesne laboratoria i pracownie automatyki, mechatroniki, inżynierii materiałowej. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła pracownia diagnostyki i mechatroniki pojazdów samochodowych.
Dziękujemy Władzom uczelni oraz Dyrektorowi Instytutu Nauk Technicznych dr inż. Grzegorzowi Dzieniszewskiemu, prof. PANS w Przemyślu za zaproszenie do udziału w warsztatach. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji szkoły za umożliwienie wyjazdu.