Na planie filmowym „Jasyr”

Fundacja Ułani Króla Jana przy wsparciu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Starostwa Powiatowego w Przemyślu, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu są realizatorami filmu paradokumentalnego o najazdach tatarskich, pod tytułem “JASYR”.

W dniach 4 – 5 października 2023r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, pod opieką Pani Karoliny Bal i Pani Grażyny Paździorny – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie mieli zaszczyt odegrać bardzo ważną rolę na planie filmu pt. „Jasyr”. Statyści o wielkim sercu: Michał Pawłowski – 3TPS wcielił się w postać Tatara, a w ludzi pojmanych zabranych do niewoli wcieli się: Aleks Rząsa – 3TI, Hieronim Tworzydło – 3TI, Mateusz Chudzikiewicz – 3TI, Sandra Kudła – 3TI, Bernadeta Tymowicz – 3THL, Emila Żurowska- 3THL, Kornela Kucab – THLa, Martyna  Potoczna – 5TIa.  Zostaliśmy również zaangażowani do pomocy przy przygotowaniu kosza tatarskiego czyli obozu, który założyli Tatarzy podczas napadu na spokojna ziemię przemyską.

Historia dwojga młodych ludzi, Agnieszki i Krzysztofa żyjących w niespokojnym wieku XVII na ziemi przemyskiej, która była częścią dawnego województwa ruskiego. Jeden dzień zmienia ich spokojne życie w koszmar. W dolinę Sanu i Wiaru wpadają Tatarzy, którzy mają jeden cel: schwytać tysiące brańców, zrabować wszystko co wartościowe, resztę spalić. Czy Agnieszka i Krzysztof  ujdą z życiem i będą znów razem?  Czy szczupły oddział polskiej jazdy rozbije tatarski kosz ? O tym wszystkim będzie ten film.  Zapraszamy do obejrzenia filmu już wkrótce, a uczniom dziękujemy za udział w tym ciekawym wydarzeniu.

galeria zdjęć ..>>