Szkolenie wyjazdowe w ramach projektu „Blisko”

Szkolenie wyjazdowe w ramach projektu „Blisko”

Szkolenie wyjazdowe w ramach projektu „Blisko”

  W dniach 12 i 13 października 2023 r. panie: Bogusława Pinkowicz, Beata Irzyk i Katarzyna Stpiczyńska wzięły udział w wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie w ramach projektu „Blisko”, który jest skierowany do bibliotek, ale ma na celu pobudzenie współpracy z lokalnym środowiskiem, zakłada nawiązywanie partnerstw z innymi instytucjami oraz aktywny udział odbiorców w projektach edukacyjno-animacyjnych. Dwudniowy program wyjazdu zakładał szkolenie oraz zwiedzanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W pierwszym dniu uczestnicy szkolenia mieli okazję zobaczyć nowoczesny obiekt użyteczności publicznej w Kościenku Wyżnym. W trzykondygnacyjnym budynku, na parterze umiejscowiono Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej, na I piętrze Gminą Bibliotekę z czytelnią, na poddaszu wielofunkcyjną salę Gminnego Ośrodka Kultury oraz duży taras, z którego można podziwiać panoramę miejscowości. Biblioteka to ogromna, przestrzenna sala (250 m2) z regałami książkowymi, czasopismami, miejscem do czytania, zabaw dla dzieci, osobną, przeszkloną salą do cichej pracy, stanowiskami komputerowymi. Do tego magazynami, archiwum, zapleczem socjalnym, pokojem dla personelu. Ciekawa aranżacja, rozwiązania techniczne, przestronność sprawiły, że biblioteka w Krościenku Wyżnym to miejsce przyjazne dla lokalnej społeczności – seniorów, ale też młodszych odbiorców. Liczne inicjatywy, o których opowiadała pani Dyrektor Anita Fal, uczyniły z biblioteki ośrodek kultury, ale także promocji czytelnictwa.

Kolejnym punktem wyjazdu była Kopalnia Soli w Wieliczce. Trasa turystyczna prowadzi na głębokość 135 m. Zwiedzając zespół potężnej architektury podziemi można podziwiać komory solne np. Mikołaja Kopernika, Kazimierza Wielkiego czy Stanisława Staszica, jeziorka solankowe, kaplice solne (w tym niezapomnianą kaplicę św. Kingi, patronki górników), poznać metody wydobywania i transportu soli. Niesamowitym przeżyciem okazał się nocleg, na III poziomie w Komorze Słowackiego. Kompleks noclegowy znajduje się 125 m pod ziemią, składa się z części rekreacyjnej, drewnianych, dwuosobowych boksów (tzn. łóżek) do spania oraz łazienek i przebieralni.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od przejazdu do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojszowach koło Katowic, rozbudowanej i zmodernizowanej w 2015 r. Biblioteka została wyremontowana, powiększona o salę konferencyjną, czytelnię dla dzieci (przytulne miejsce, ze zjeżdżalnią na środku, licznymi książkami, grami planszowymi i zabawkami) i czytelnię dla dorosłych. Wypożyczalnię wyposażono w nowe meble, sprzęt i dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto panie bibliotekarki wraz z panią dyrektor Izabelą Piętką podejmują liczne działania, które mają przyciągnąć czytelników do biblioteki np. „Śląskie poranki u Kaśki i Hanki” czy „Ślązak, czyli kto?”. Ostatnim punktem wyjazdu był Kraków i spektakl teatralny w kinie Kijów, zatytułowany „Żona – komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju” w reż. Adama Sajnuka. Treść sztuki zmusza do myślenia, stawia pytania o prawdziwość uczuć, o to, co w życiu ważne, ale ujawnia też hipokryzję, nietolerancję i egoizm. Na uwagę zasługuje świetna gra aktorka Renaty Dancewicz i Piotra Polka.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd studyjny zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie należy do naprawdę udanych. Prawdziwa uczta nie tylko szkoleniowa, ale też kulturalna i kulinarna, bo panie Grażyna Paździorny i Anna Marszałek zadbały o wszystko. Dziękujemy! Słowa podziękowania kierujemy również do pani Dyrektor Haliny Cygan, która umożliwiła nam udział w szkoleniu.

 Beata Irzyk