„Młodzież już wie,

że krwi nie można niczym zastąpić

ani jej sztucznie wyprodukować,

dlatego trzeba się nią dzielić”

„SUper Bohaterzy” – AKCJA KRWIODAWSTWA w Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.

W dniu 27 września 2024 r. w naszej szkole została przeprowadzona kolejna – cykliczna akcja honorowego dawstwa krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Honorowe krwiodawstwo, to zarówno wspaniała idea, jak i niezastępowalna metoda leczenia, a u nas w Polsce oparta jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddania krwi przez osoby pełnoletnie. W tym roku szkolnym 2024/2025 akcja ta wpisana jest również w realizację projektu pod nazwą „SUper Bohaterzy”, którego benificjentem jest Samorząd Uczniowski. To właśnie z inicjatywny opiekuna SU p. Piotra Marcinka oraz członków Samorządu Uczniowskiego przy dużym wsparciu p. Dyrektor Haliny Cygan mogą odbywać się w naszej szkole te szczytne akcje.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z koordynatorkami projektu „SUper Bohaterzy” tj. p. Karoliną Bal i p. Katarzyną Stpiczyńską, prowadzili kampanię społeczną na ulicach miasta Dynowa pod hasłem: „Każda kropla krwi jest cenna”, zachęcając mieszkańców do przyłączenia się do naszej akcji krwiodawstwa.  Także tym razem można było liczyć na pełnoletnich uczniów, pracowników szkoły, mieszkańców Dynowa i okolicznych miejscowości, którzy przybyli na plac warsztatowy naszej szkoły, gdzie odbywał  się w godz. 9:00 do 13:30, pobór krwi w Mobilnym Centrum Krwiodawstwa tzw. krwiobusie. Po zakończeniu donacji okazało się, że zebrano około 9 litrów krwi.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzisiejszym SUper Bohaterom, którzy dzieląc się bezcennym darem jakim jest krew, pomogli uratować czyjeś życie. To bardzo budujące, że już kolejna grupa osób – głównie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie zdała egzamin z dojrzałości społecznej i przyłączyła się do wielkiej rzeszy Honorowych Dawców Krwi.

Szczególne podziękowania składamy Personelowi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, który przyjął zaproszenie i dokonał poboru krwi, p. Dyrektor Halinie Cygan za umożliwienie zorganizowania tej akcji, oraz zaangażowanym bezpośrednio nauczycielom i pracownikom szkoły.  Na pochwałę zasługują także członkowie Samorządu Uczniowskiego; Mateusz Chudzikiewicz z klasy 4TI, Kamil Mioduchowski z klasy 3TI za przeprowadzenie relacji w mediach społecznościowych, a także Alicja Kowal i Roksana Skrabut z klasy 4THL za pełniony dyżur uczniowski. Dzisiejszej akcji towarzyszyły także prelekcje dla uczniów na temat honorowego krwiodawstwa pod hasłem: „Zostań honorowym dawcą krwi” oraz „Jak przygotować się do oddania krwi”, które przeprowadził p. Piotr MarcinekZasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Projekt:  Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024-2026

Organizator: Fundacja Misji Obywatelskiej

Było to jedno z działań wchodzących w skład projektu „SUper bohaterzy” Sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.