OBCHODY ŚWIATOWEGO ŚWIĘTA DRZEWA 2024

OBCHODY ŚWIATOWEGO ŚWIĘTA DRZEWA 2024 – SPOTKANIE Z PANIĄ LEŚNIK

Dnia 8 października 2024r. w ramach tegorocznych obchodów Światowego Święta Drzewa w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Dynów – Specjalistą SL ds. edukacji i promocji Panią Małgorzatą Kopczak. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 1a, 1THI, 1TPS, 2TI i 2TL. Pani leśnik przedstawiła młodzieży specjalnie przygotowaną na tą okazję prezentację. Na wstępie przypomniała nazwisko pomysłodawcy Światowego Dnia Drzewa – Juliusza Mortona, a następnie  przedstawiła funkcje lasu w ekosystemie, wpływ drzew na klimat, omówiła czego dostarczają nam drzewa, nie tylko jako surowiec odnawialny oraz zwróciła naszą uwagę na to, co możemy zrobić dla drzew. Ciekawostką dla naszych uczniów był wiek sosny długowiecznej tzw. sosny Matuzalema, który szacowany jest na 5076 lat oraz wysokość sekwoi wieczniezielonej w Parku Narodowym w Redwood w Stanach Zjednoczonych – ponad 100 m. Po przedstawionej prezentacji odbył się quiz dla młodzieży, w którym pięcioro uczniów zostało nagrodzonych upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Dynów.

Mając świadomość jak wiele korzyści mogą dać nam drzewa, warto mieć w swoim ogrodzie nie jedno z nich. Zachęcamy do sadzenia rodzimych gatunków i doceniania ich bogactwa. Dziękujemy Pani Dyrektor Halinie Cygan za zaproszenie pani leśnik i stałe krzewienie ducha ekologii wśród młodzieży poprzez możliwość organizowania tego typu spotkań i realizacji wszelkich akcji ekologicznych w naszej szkole. Dziękujemy również Nadleśnictwu Dynów za współpracę w organizacji obchodów Święta Drzewa i Pani Małgorzacie Kopczak, za piękne pokazanie roli drzew w życiu każdego z nas.