Projekt edukacji zdrowotnej pn.: #zadbajozdrowie

Projekt edukacji zdrowotnej pn.: #zadbajozdrowie

W dniu 29 października 2024r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie w ramach projektu edukacji zdrowotnej #zadbajozdrowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami  Zespołu Opieki Zdrowotnej Nr 2 w RzeszowiePanią pielęgniarką Ewą Sroka oraz Panią położną Magdaleną Tytuła. Projekt #zadbajozdrowie jest dedykowany uczennicom m.in. szkół ponadpodstawowych i ma na celu przybliżenie tematów dotyczących profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patronatem Honorowym projekt objął Starosta Rzeszowski – Pan dr Krzysztof Jarosz. Spotkanie w naszej szkole odbyło się w formie warsztatów praktycznych i było przeprowadzone w trzech oddzielnych grupach. Wzięły w nich udział uczennice klas trzecich: 3TH (technik handlowiec), 3TL (technik logistyk), 3TI (technik informatyk), klas czwartych: 4THL (technik handlowiec/logistyk), 4TI (technik informatyk) oraz klas piątych: 5THL (technik handlowiec/logistyk), 5TI (technik informatyk).  Na wstępie Pani Dyrektor Halina Cygan przywitała zaproszone Panie z ZOZ Nr 2 w Rzeszowie i nakreśliła temat spotkania, zwracając szczególną uwagę na kwestię profilaktyki zdrowotnej. Pani pielęgniarka Ewa Sroka przedstawiła w formie prezentacji kolejno budowę piersi, czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi, dokładnie omówiła rodzaje objawów, które występują przy tym nowotworze i pokazała jakie są możliwości profilaktyki raka piersi, kładąc szczególny nacisk na samobadanie piersi. Uczennice biorące udział w warsztatach miały okazję przebadania piersi na specjalnym fantomie edukacyjnym, który umożliwił doskonalenie umiejętności samobadania oraz rozpoznawania niepokojących zmian w piersiach. Kolejno Pani położna Magdalena Tytuła przybliżyła temat wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy. Przedstawiła czynniki ryzyka dotyczące występowania tego nowotworu oraz metody profilaktyki w kierunku raka szyjki macicy, skupiając się na specjalistycznym typie badania – cytologii ginekologicznej. Używając odpowiedniego fantomu do badania profilaktycznego w kierunku raka szyjki macicy, pokazała w jaki sposób pobiera się próbkę do cytologii. Dzięki tego typu zajęciom, uczennice dowiedziały się jak ważna dla zdrowia każdej kobiety jest profilaktyka, szczególnie samobadanie piersi oraz wykonywanie badań cytologicznych. Nad całością spotkania czuwała Pani higienistka Krystyna Wielgos oraz Pani Honorata Mikoś – nauczycielka biologii.

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor Halinie Cygan za umożliwienie uczennicom udziału w projekcie i otwartość na wszelkie działania dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Dziękujemy Paniom z ZOZ Nr 2 za przyjęcie zaproszenia i sprawne przeprowadzenie interesujących warsztatów.