“SUper Bohaterzy” z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.
W dniach 21-22.10.2024r. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z koordynatorkami projektu „SUper Bohaterzy” tj. p. Karoliną Bal i p. Katarzyną Stpiczyńską, uczestniczyli w dwudniowej wycieczce integracyjno-dydaktycznej w Sanoku i Zboiskach, która miała na celu konsolidację uczniów i poznanie historii regionu i bohaterów naszej „małej ojczyzny”.
W pierwszym dniu wycieczki, uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami przybyli do Ośrodka Wypoczynkowo – Szkoleniowego w Zboiskach, po zakwaterowaniu i zjedzeniu pysznego obiadu nadszedł czas na długo oczekiwaną grę terenową pt. “Bohaterowie Podkarpacia – W poszukiwaniu śladów historii”. Gra została stworzona z myślą o rozwijaniu wiedzy historycznej, literackiej i kulturowej, a jej głównym celem było podkreślenie roli postaci związanych z Podkarpaciem i ich wpływ na dziedzictwo kulturowe, jak również integrację uczestników oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Uczniowie mieli do wykonania rozmaite misje – od rozwiązywania zagadek poprzez poszukiwanie wskazówek, aż po twórcze zadania literackie. Młodzież rozwiązując zadania, nie tylko zdobywała wiedzę ale także uczyła się współpracy, kreatywności i logicznego myślenia, a połączenie edukacji z aktywnością na świeżym powietrzu na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Po krótkim odpoczynku, przyszedł czas na warsztaty florystyczne – zrobienie 45 wiązanek dla bohaterów naszej „małej ojczyzny. Na Podkarpaciu, gdzie historia, tradycja i kultura są głęboko zakorzenione, wianki pełnią szczególną rolę, często symbolizując nie tylko pamięć, ale także szacunek dla tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Po działaniach artystycznych odbyło się ognisko. To doskonały sposób na relaks, integrację i podsumowanie przeżytych chwil w towarzystwie ciepła płomieni, dźwięków natury i wspólnych rozmów. Ostatnim punktem wycieczki był nocny pokaz filmowy, podczas którego młodzież zobaczyła trzy filmy związane z podkarpackimi bohaterami – „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk”, „Ostatnia rodzina” i „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów w Markowej. „
Drugi dzień naszego wyjazdu edukacyjnego był pełen wrażeń i odkryć. Po pysznym śniadaniu w ośrodku wypoczynkowo-szkoleniowym w Zboiskach, uczniowie udali się do Muzeum Historycznego w Sanoku, mieszczącego się w tamtejszym zamku. Oglądali tam bogatą kolekcją ikon, które prezentują nie tylko kunszt artystyczny, ale także głęboki związek z duchowością i tradycją regionu. Szczególne wrażenie zrobiły na nich prace Zdzisława Beksińskiego – wybitnego artysty związanego z Sanokiem. Jego niepowtarzalny styl, pełen emocji i tajemniczości, oraz niezwykła historia życia wywarły duże wrażenie na młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się sporo o jego drodze twórczej, która rozpoczęła się od malowania ikon. Po wizycie na zamku młodzież udała się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, czyli do jednego z największych skansenów w Polsce. Spacerując po nim, uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie w minionej epoce. Odwiedzili m.in. starą szkołę, w której mogli zobaczyć, jak wyglądała edukacja wiele lat temu – surowe warunki, drewniane ławki i charakterystyczna atmosfera sprawiły, że uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o tym, jak kiedyś uczono dzieci. Poza tym zwiedzali tradycyjne domy, cerkwie, miejsca pracy i inne budynki, które przybliżyły im codzienne życie mieszkańców dawnych wsi na Podkarpaciu. Po pełnym emocji i nauki dniu młodzież udała się na pyszny obiad do restauracji Stary Kredens w Sanoku, gdzie mogli zrelaksować się i podzielić wrażeniami z dnia. Smaczne potrawy oraz miła atmosfera były idealnym zwieńczeniem intensywnego dnia. Było wesoło, a wyjazd okazał się wartościowym doświadczeniem, które wzbogaciło naszą wiedzę i dostarczyło wielu niezapomnianych chwil. Na pewno warto było jechać!
Wyjazd odbył się w ramach projektu Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024-2026, którego organizatorem jest Fundacja Misji Obywatelskiej. Było to jedno z działań wchodzących w skład projektu „SUper bohaterzy” Sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.
Projekt – “SUper bohaterzy” realizowany jest pod Patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, przez Samorząd Uczniowski z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.
galeria zdjęć ..>>
https://old.zsz-dynow.net/galerie-zsz/ZSZ-galeria%202024-25/2024-25_SUper..Sanok/index.html