Szkolenie wyjazdowe   nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Wyszyńskiego w Dynowie w ramach projektu „Blisko biblioteki, daleko od nudy!”.

Szkolenie wyjazdowe   nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Wyszyńskiego w Dynowie w ramach projektu „Blisko biblioteki, daleko od nudy!”.

Szkolenie wyjazdowe   nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Wyszyńskiego w Dynowie w ramach projektu „Blisko biblioteki, daleko od nudy!”.

“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 “.

          

W dniu 24 maja 2024 roku Panie polonistki: Bogusława Pinkowicz i Anna Duda wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Krakowa, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie, w ramach projektu „Blisko biblioteki, daleko od nudy!”, który jest ukierunkowany na działania promujące i wspierające czytelnictwo oraz ma na celu pobudzenie współpracy z lokalnymi instytucjami i środowiskiem. Tym razem celem uczestników wyjazdu było zwiedzanie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i Arteteki tej samej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, zwanej popularnie „Biblioteką na Rajskiej” –  a to z tego względu, że lokalizacja tej placówki znajduje się właśnie na ulicy Rajskiej.

 

 

 

 

 

 

   Jest to główna, publiczna biblioteka województwa małopolskiego. Wśród prawie pół miliona zbiorów dostępnych w 14 tematycznych wypożyczalniach i czytelniach, czytelnicy znajdują nie tylko książki i czasopisma, ale również filmy i muzykę na płytach analogowych, CD czy DVD, książkę „mówioną” i brajlowską, dokumenty życia społecznego, nuty, mapy, gry planszowe i komputerowe, a także dostęp do baz elektronicznych, z których można korzystać zarówno na miejscu, jak i on-line. Wypożyczyć tu można także czytniki ebooków oraz uzyskać dostęp do publikacji elektronicznych. Realizację własnych pasji w bibliotece umożliwia profesjonalne oprogramowanie do tworzenia, edycji, obróbki muzyki i grafiki. Są tu również tablety graficzne, czy pianino cyfrowe.
Na użytkowników czeka 600 miejsc do pracy oraz 88 stanowisk komputerowych. W placówce eksponowane są liczne wystawy, a w przestrzeniach bibliotecznych codziennie odbywa się ok. 10 różnorodnych warsztatów, spotkań i szkoleń o bardzo szerokiej tematyce.

   Uczestnicy wyjazdu studyjnego z Dynowa byli oprowadzani przez pracowników biblioteki po wszystkich wypożyczalniach i czytelniach oraz zapoznawali się z „dobrymi praktykami”.

   W dalszej części programu wyjazdowego uwzględniono czas wolny na spacery po zakamarkach Starego Krakowa i zwiedzanie wybranych indywidualnie zabytków. Wieczorem zaś wszystkich czekała „uczta duchowa” w postaci wspaniałego przedstawienia operetkowego „Zemsta Nietoperza”. Sztuka ta przedstawia dowcipną, salonową intrygę w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem. Stary Wiedeń to prawdziwy bohater tej jednej z najlepszych i najbardziej popularnych operetek świata. Skomponowanie dzieła zajęło Johannowi Straussowi, słynnemu „królowi walca” zaledwie kilka tygodni, a prapremiera okazała się olbrzymim sukcesem. Brawurowa komedia pomyłek z intrygującym librettem, w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima zachwyciła wszystkich uczestników wyjazdu.   Serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Paździorny, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie i Pani Annie Marszałek za zaproszenie do uczestnictwa w tym wyjeździe studyjnym i za wspaniałą organizację przedsięwzięcia. Słowa podziękowania kierujemy również do Pani Dyrektor Haliny Cygan, która umożliwiła nam udział w szkoleniu.                                                                                 Bogusława Pinkowicz i Anna Duda