Uroczyste Obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Dylągowa.

27 kwietnia 2024r. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Zofii w Dylągowej  rozpoczęły się uroczyste obchody 80 rocznicy pacyfikacji wsi Dylągowa. Po mszy świętej odprawionej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Seniora diecezji charkowsko-zaporoskiej Mariana Buczka, uczestnicy obchodów, w tym władze państwowe, samorządowe, przedstawiciele szkół i instytucji, oraz mieszkańcy wsi, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Harta udali się na pod pomnik ku pamięci mieszkańców Dylągowej tragicznie doświadczonych przez los i historię w latach 1939 – 1947.

Doniosłości dodała uroczystości obecność Wojskowej Asysty Honorowej, a także pocztów sztandarowych szkół, ochotniczych straży pożarnych. Został odśpiewany hymn państwowy po czym jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy Dynów Pan Wojciech Piech, który w kilku zdaniach przypomniał o historycznych realiach wydarzenia z 27 kwietnia 1944 roku, głos także zabrali zaproszeni goście. Rys historyczny przedstawił zaś Pan Artur Brożyniak z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Kolejnym etapem był uroczysty Apel Pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem. Z kolei w części artystycznej obchodów można było obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Dylągowej.

Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie reprezentowała Pani Halina Cygan,  Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Pan Marcin Kałamucki, Kierownik Szkolenia Praktycznego. W obchodach tradycyjnie uczestniczył również szkolny poczet sztandarowy w składzie: sztandarowy – Oliwier Krupa, Kacper Wojtowicz oraz asysta – Gabriela Bielec, Oliwia Król, Sylwia Dudek i Agnieszka Skoczylas. Opiekę nad pocztami sztandarowymi pełniły Pani Karolina Prokop i Pani Kinga Ziaja.