Uroczysty pogrzeb śp.Ks. Prałata dra STANISŁAWA JANUSZA, emerytowanego proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Dynowie, który niedzielę, 5 marca 2023 r. zmarł nagle przed mszą, która miał prowadzić.

Uroczysty pogrzeb śp.Ks. Prałata  dra  STANISŁAWA JANUSZA,  emerytowanego proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Dynowie, który niedzielę, 5 marca 2023 r. zmarł nagle  przed mszą, która miał prowadzić.

Uroczystości pogrzebowe odbywały się od niedzieli 05 marca 2023r.  do środy 08.03.202r., zakończone złożeniem trumny w kaplicy cmentarnej komunalnego cmentarza w Dynowie.

7 marca nastąpiła eksporta i msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej Stanisław Jamrozek, a homilię wygłosił wicedziekan dekanatu Dynów – proboszcz parafii Łubno ks. Stanisław Borkowski.

Główne uroczystości pogrzebowe w dniu 8 marca 2023r. prowadził  Metropolita Przemyski  arcybiskup Adam Szal. Podczas pogrzebu ks. Józef Galant.,  kolega kursowy śp. ks. Prałata Stanisława Janusza, wygłosił homilie, mówiąc o zmarłym  kapłanie jako tym, który w swoim życiu dochował wierności prawu Bożemu i Kościołowi. Kaznodzieja podkreślił także związek ks. Stanisława Janusza z Dynowem, który stał się jego małą Ojczyzną od  1995 r. kiedy  został proboszczem dynowskiej parafii.

Przed zakończeniem Mszy Świętej pogrzebowej śp. ks. prałata Stanisława Janusza  zegnali: Paweł Pawłowski, przedstawiciel Rady Parafialnej, Dyrektor Zespołu Szkół zawodowych im Kard. S. Wyszyńskiego w Dynowie – Halina Cygan, przedstawicielka placówek oświatowych i Stowarzyszenia Przyjaciół ZSZ, o. Andrzej Chorążykiewicz, przedstawiciel wspólnoty krajanów dynowskich, Zygmunt Frańczak, burmistrz Dynowa oraz ks. Norbert Podhorecki, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Dynowie.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe dynowskich organizacji w tym poczet ZSzZ w Dynowie, nauczyciele i pracownicy, uczniowie i delegacje klasowe Zespołu Szkół zawodowych w Dynowie, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół ZSzZ w Dynowie na czele z prezesem Stanisławem Tymowiczem, chór dynowski pod kierunkiem Andrzeja Kędzierskiego, orkiestra dęta OSP prowadzona przez kapelmistrza Tadeusza Podulkę, przedstawiciel dynowskich instytucji, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, oraz bardzo licznie zgromadzeni parafianie.

Ks. prał. dr Stanisław Janusz urodził się 3 kwietnia 1951 r. w Starej Dąbrowie k. Słupska. Po ukończeniu studiów w przemyskim WSD, przyjął święcenia kapłańskie 5 czerwca 1977 r. w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w Górnie k. Rzeszowa, Rzeszowie (pw. MB Różańcowej), Żołyni i Rzeszowie (pw. NSPJ). Pełnił funkcję proboszcza w Cisnej (1986-1988), w Pawłosiowie (1993-1995) oraz w Dynowie (1995-2021). Studiował w Lublinie i w Rzymie. Przez kilka kadencji był dziekanem dekanatu dynowskiego. Odznaczony przywilejem EC. W 2003 r. został włączony do grona honorowych, a w 2012 r. do grona gremialnych kanoników Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej. (źródło: przemyska.pl)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

„Przez miasta zgiełk i zieleń pól szedłeś, co dzień dźwigając swój
codzienny krzyż kapłańskich dni…

I ktoś być może rzekł, że życia sens, to nie ta droga
lecz Ty wybrałeś Krzyż, wybrałeś Boga”.

Czcigodny Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie Adamie, Czcigodne duchowieństwo na czele z ks. Dziekanem Norbertem, czcigodne siostry zakonne, wszyscy zgromadzeni na uroczystościach pogrzebowych śp. ks. Prałata Stanisława Janusza.

W imieniu wszystkich dynowskich szkół: podstawowych (Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 2), szkół średnich (Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego), Przedszkola i Żłobka Miejskiego, a także Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, oraz swoim własnym, chciałam wyrazić słowa wdzięczności za dar życia, powołania i ponad 45 letniej posługi kapłańskiej  ks. Prałata Stanisława.

Księże Prałacie Stanisławie, przez te wszystkie lata pełnienia swojej posługi kapłańskiej i katechetycznej na dynowskiej ziemi, zawsze kierowałeś się słowami naszego Wielkiego Rodaka, Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, że „Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić”.

Księże Prałacie Stanisławie w imieniu wszystkich byłych i obecnych dyrektorów szkół i placówek oświatowych Dekanatu Dynowskiego dziękuję Ci: za Twoje gesty życzliwości i przyjaźni, byłeś z nami w chwilach radości, kiedy odprawiałeś uroczyste msze św., święciłeś oddawane do użytku nowe obiekty szkolne, przedszkolne, sportowe, święciłeś sztandary, które dziś towarzyszą Ci w ostatniej drodze, kiedy organizowaliśmy uroczystości patriotyczne, konkursy, ale także byłeś z nami w chwilach smutnych, kiedy traciliśmy swoich bliskich. Za te wszystkie gesty życzliwości i przyjaźni serdeczne Bóg zapłać!!!.

Księże Prałacie Stanisławie do końca swoich dni byłeś wierny Panu Bogu i wypełnianiu swojej misji kapłańskiej: „Bo każdy kapłan z ludu wzięty, dla ludu zostaje ustanowiony i pośród ludu najbardziej realizuje swoje powołanie” i pośród tego ludu zostałeś powołany do Domu Ojca Niebieskiego.

Za wszystko dobro z Bożej ręki wzięte

Za skarby wiary i za pociechy święte

Za trudy pracy i trudów owoce

Za chwile siły i długie niemoce

Za spokój, walki, zdrowie i choroby

Za uśmiech szczęścia i za łzy żałoby

Za krzyż ciężki na barki włożony

Niech w Twoim kapłaństwie Księże Prałacie, Chrystus Pan będzie uwielbiony!

A Twój Patron św. biskup Stanisław, niech zaprowadzi Cię Księże Prałacie do Bram Ojca Niebieskiego.

Dobry Jezu a nasz Panie daj Mu wieczne spoczywanie. Przez miłosierdzie Boże niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen