Warsztaty przygotowujące do pracy w wolontariacie „Chcę zostać wolontariuszem”

Warsztaty przygotowujące do pracy w wolontariacie „Chcę zostać wolontariuszem” oraz powołanie sekcji wolontariatu w ramach pracy Samorządu Uczniowskiego

W Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie od początku roku szkolnego 2023/2024 pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie realizowany jest projekt „Szkolne Akcje-inspiracje” Samorządu Uczniowskiego, w ramach którego uczniowie wraz z nauczycielami realizują zadania wynikające z potrzeb społeczności szkolnej i lokalnej. Jednym z takich zadań jest wspieranie rozwoju wolontariatu jako formy angażowania się w sprawy społeczności lokalnej, pomocy innym oraz podnoszenia wiedzy i umiejętności osobistych. „Wolontariat, to pomoc, którą zainteresowane osoby świadczą dobrowolnie, nie otrzymując wynagrodzenia za pracę”. Bycie wolontariuszem, czy wolontariuszką zwiększa szanse edukacyjne młodych ludzi, podnosi ich poczucie własnej wartości, poprawia wizerunek w oczach innych, uczy współpracy w grupie, podejmowania decyzji i ponoszenia za nie odpowiedzialności. Wolontariat, to także szkoła odpowiedzialności za drugiego człowieka, szkoła inicjatywy i przedsiębiorczości oraz empatii. Dlatego w tym roku szkolnym wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży oraz wyzwaniom współczesnego świata, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowane zostały warsztaty pt. „Chcę zostać wolontariuszem” przygotowujące uczniów naszej szkoły do pracy w wolontariacie. Zajęcia te prowadzone były w dwóch częściach.

Pierwsza część polegała na przeprowadzeniu warsztatów szkoleniowych na temat roli wolontariatu, którą 25 października 2023 r. prowadziła p. Karolina Bal – pedagog specjalny w ZSzZ w Dynowie. Podczas tych zajęć, uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest wolontariat, jakie są jego cele, kto może zostać wolontariuszem, w co mogą angażować się uczniowie oraz czego może wolontariat nauczyć młodych ludzi. zięki tym zajęciom wyłoniła się grupa uczniów, która świadomie i bezinteresownie utworzyła sekcję wolontariatu w ramach pracy Samorządu Uczniowskiego w ZSzZ w Dynowie. Należą do niej uczennice z klasy 3THL – Banaś Sabina, Bielec Gabriela, Łazor Magdalena, Malinowska Zofia oraz Beata Zubka.

Druga część warsztatów prowadzona była przez p. Katarzynę Stpiczyńską – nauczycielkę języka polskiego, pod której opieką młodzi wolontariusze w bibliotece szkolnej od wielu dni przygotowują ozdoby świąteczne – Aniołki – na rzecz promocji szkoły. Na zakończenie warto podkreślić, że warsztaty te zostały zorganizowane dla uczniów w formie wolontariatu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie w ramach realizacji projektu Fundacji Misji Obywatelskiej „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież!”.   Uczestnicy zajęć i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego dziękują Paniom Karolinie Bal i Katarzynie Stpiczyńskiej za przeprowadzenie warsztatów przygotowujących młodzież do pracy w wolontariacie oraz pokazanie, że wolontariat nie musi być nudny i może wiązać się z pasjami oraz zainteresowaniami młodych ludzi.

Dziękujemy również Pani Dyrektor Halinie Cygan oraz Panu Stanisławowi Tymowiczowi Prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie za wspieranie i docenianie uczniów, którzy są gotowi działać na rzecz innych.