„Warsztaty uczniowskie”.......IV edycji programu „Złote Szkoły NBP”

„Warsztaty uczniowskie”.......IV edycji programu „Złote Szkoły NBP”

„Warsztaty uczniowskie” – ostatnie zadanie zrealizowane w ramach IV edycji programu „Złote Szkoły NBP”

26 lutego 2023r. uczniowie klasy 1TH – 5 letniego technikum w zawodzie technik handlowiec wzięli udział w warsztatach z zakresu tematu przewodniego IV edycji programu „Złote Szkoły NBP” – „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.  Zajęcia prowadziła uczennica Alicja Kowal z klasy 3THL 5 letniego technikum w zawodnie technik logistyk, która należy do Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej naszej szkoły. Nad przebiegiem spotkania czuwały: p. Agnieszka Smaroń, p. Anna Kałamucka oraz p. Renata Łybacka.

Tematem warsztatów było hasło: Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna. Zajęcia miały na celu zapoznać uczestników z kluczowymi aspektami procesu emisji pieniądza, jego funkcjami oraz rolą, jaką pełni NBP w tym kontekście.

Na początku prowadząca warsztaty wyjaśniła krótko czym jest Narodowy Bank Polski i wskazała podstawowe jego zadania. W dalszej części omówiła najważniejsze funkcje jakie sprawuje bank centralny. Następnie scharakteryzowała proces emisji pieniądza przez NBP oraz poinformowała o krokach, jakie podejmuje bank centralny od momentu decyzji o emisji do faktycznego wprowadzenia nowych środków płatniczych do obiegu. Prowadząca przedstawiła różne instrumenty emisji, takie jak banknoty i monety, a także podała ich cechy charakterystyczne. Podkreśliła rolę NBP w kontrolowaniu ilości pieniądza w obiegu w celu utrzymania stabilności cen i zapobiegania inflacji oraz omówiła narzędzia, jakimi dysponuje bank centralny w realizacji tego celu. Młodzież dowiedziała się, jak NBP dba o bezpieczeństwo i trwałość środków płatniczych. Na koniec prowadząca przedstawiła pokrótce historię polskiego złotego pokazując jak bardzo się zmieniał na przestrzeni wielu lat.

Podsumowaniem warsztatów było opracowanie przez uczniów możliwych korzyści i skutków wynikających ze zjawiska inflacji. Każdy ochotnik mógł wykazać się swoją dotychczasową wiedzą i udzielić odpowiedzi. Warsztaty umożliwiły uczniom głębsze zrozumienie roli, jaką pełni funkcja emisyjna Narodowego Banku Polskiego w kształtowaniu gospodarki kraju. Omówione zagadnienia dotyczące procesu emisji, instrumentów oraz wpływu na gospodarkę dostarczyły im cennych informacji na temat funkcji banku centralnego w systemie finansowym. Młodzież chętnie podejmowała dyskusję i z zapałem angażowała się w wykonywanie powierzonych im zadań. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i przebiegały w miłej atmosferze. Nabyta wiedza na pewno przyda się im w dalszej edukacji jak również pozwoli lepiej zrozumieć otaczający ich świat.