Wyjazd integracyjny klasy 2THL do kina do Rzeszowa.

W dniu 8 marca 2023 r. uczniowie klasy 2THL wraz z opiekunami Panią Natalią Chyłek i Panią Katarzyną Stpiczyńską udali się do „Multikina” w Galerii Millenium Hall w Rzeszowie na projekcję filmu pt. „Filip”. Jest to ekranizacja powieści „Filip” Leopolda Tyrmanda – zawierająca wątki autobiograficzne.

Bohatera – Filipa, młodego polskiego Żyda, zapewne około dwudziestoletniego, poznajemy w 1941 roku w warszawskim getcie, gdzie na przekór okolicznościom wydaje się pogodny i pełen humoru. Ta aura znika jednak tuż po gęstym i hipnotyzującym prologu, podczas którego cudem przeżywa on masakrę dokonaną przez nazistów w konspiracyjnym kabarecie. Właściwa akcja przenosi się o dwa lata do przodu do Frankfurtu nad Menem, gdzie Filip pod fałszywą francuską tożsamością u boku innych Europejczyków, pochodzących z różnych okupywanych krajów, pracuje jako kelner w luksusowym hotelu.

Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Jednocześnie w oczach młodego aktora często widać pustkę i smutek. Wyczuwamy też, że Filip nieustannie musi się mieć na baczności, a owo wchodzenie do paszczy lwa wprawdzie wyzwala adrenalinę, lecz także stanowi swoisty bunt: ironiczny sprzeciw wobec sytuacji, w którą pchnął go los, oraz zemstę – pośrednie upokorzenie tych, którzy strzelali do ludzi w getcie. Następujące po sobie wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Film pozostanie na długo w pamięci widzów. Wyjazd był świetną okazją do kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz integracją uczniów i wzmocnieniem więzi koleżeńskiej w klasie.