WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY 3TPS DO KINA

W dniu 20 października 2023r. uczniowie klasy 3TPS w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie wraz z opiekunami Panem Wiesławem Serwatką i Panem Piotrem Marcinkiem udali się do „Multikina” w Galerii Millenium Hall w Rzeszowie na projekcję filmu pt. „Raport Pileckiego”. Jest to  historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – żołnierza AK, rotmistrza Witolda Pileckiego, który z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

Po seansie uczniowie udali się na rekonesans, zakupy i małe przekąski w Galerii Millenium Hall, a następnie pełni wrażeń i dobrego humoru powrócili do Dynowa. Wyjazd ten był dobrą okazją do integracji uczniów. Dziękujemy Dyrekcji szkoły za umożliwienie realizacji tego przedsięwzięcia.