„Zostań swoim szefem – czyli samozatrudnienie jako jedna z dróg rozwoju zawodowego”

„Zostań swoim szefem – czyli samozatrudnienie jako jedna z dróg rozwoju zawodowego” warsztaty w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

W dniu 16 listopada 2023 roku przedstawiciele klas: 4THL, 4TI i 4TPS z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie uczestniczyli w warsztatach „Zostań swoim szefem – czyli samozatrudnienie jako jedna z dróg rozwoju zawodowego” prowadzonych przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Otwarcia warsztatów dokonał Pan Jacek Górak Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie, który przywitał wszystkich uczniów oraz ich opiekunów. Następnie Pani Barbara Drabicka, doradca zawodowy poprowadziła wykład wyjaśniając istotę przedsiębiorczości oraz przedstawiła fakty i mity krążące w społeczeństwie na ten temat. Podsumowaniem wykładu było obejrzenie relacji osób, które w przeszłości skorzystały z dofinansowania na założenie swojej pierwszej firmy.  

W kolejnym etapie uczniowie poznali zadanie, z którym musieli się zmierzyć. Młodzież z różnych szkół utworzyła 5 grup ćwiczeniowych, a z wylosowanego przez siebie zawodu każda grupa miała stworzyć pomysł na własną firmę. Ważnym punktem było napisanie biznesplanu według wcześniej poznanych kryteriów punktowych oraz umiejętne jego zaprezentowanie. Każdy zespół kreatywnie podszedł do zadania a ich liderzy pomysłowo przedstawiali swoje plany biznesowe a nawet udzielali krótkich wywiadów zaproszonej na wydarzenie dziennikarce Polskiego Radia Rzeszów.

Po zaprezentowaniu swoich pomysłów na biznes uczniowie z każdej ze szkół mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o powiecie rzeszowskim, co okazało się niemałym wyzwaniem, gdyż pytania wymagały bardzo rozległej wiedzy. Na zakończenie spotkania uczestnicy warsztatów zostali nagrodzeni oraz otrzymali podziękowania za ogromne zaangażowanie a liderów grup doceniono za odwagę i kreatywność. Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie mieli możliwość doskonalić swoją dotychczasową wiedzę teoretyczną i umiejętności oraz nabyli nowe doświadczenie, które nauczyło ich wiedzy praktycznej z zakresu pozyskiwania funduszy z Powiatowego Urzędu Pracy na założenie swoje własnej działalności gospodarczej.

Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Agnieszka Smaroń.