„Warsztaty uczniowskie” - trzecie zadanie zrealizowane w ramach II edycji programu „Złote Szkoły NBP”.

„Warsztaty uczniowskie” - trzecie zadanie zrealizowane w ramach II edycji programu „Złote Szkoły NBP”.

24 stycznia 2022 r. uczniowie klasy 1THL – 5 letniego technikum w zawodzie technik logistyk/handlowiec wzięli udział w warsztatach z zakresu tematu przewodniego II edycji programu „Złote Szkoły NBP”– „Bezpieczni w finansach osobistych”. Zajęcia prowadzili uczniowie z Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej: Weronika Zielińska z klasy 2THL oraz Patryk Trzyna z klasy 3THLa – uczniowie 5 letniego technikum w zawodnie technik logistyk. Nad przebiegiem spotkania czuwały: Pani Agnieszka SmarońPani Anna Kałamucka oraz Pani Renata Łybacka. Tematem warsztatów były: „Finanse osobiste i ich bezpieczeństwo”. Ich celem było wzbogacenie wiedzy uczniów na temat bezpieczeństwa przy korzystaniu z nowoczesnych usług bankowych oraz nabycie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach np. przy rozwiązywaniu problemów dotyczących kart płatniczych. Warsztaty składały się z trzech części. Podczas pierwszej – poświęconej pieniądzu, prowadząca Weronika Zielińska wyjaśniła czym jest pieniądz, jakie ma cechy i jaką rolę pełni w gospodarce. W ciekawy sposób przedstawiła jego historię i ewolucję począwszy od barteru poprzez płacidła, kruszce a skończywszy na pieniądzu elektronicznym. Uczniowie dowiedzieli się także co to są i jak przebiegają płatności zbliżeniowe oraz poznali sposób zakładania i rodzaje kont bankowych dostępnych dla młodzieży. Drugą część warsztatów dotyczącą zagrożeń związanych z bankowością internetową prowadził Patryk Trzyna. Bardzo szczegółowo przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się w sieci, mówił o bezpiecznym logowaniu do kont, o zabezpieczeniach i innych interesujących uczniów sprawach dotyczących finansów. Poruszył także problem zagrożeń związanych z bankowością internetową. Przytaczał zabawne historyjki, które pokazały uczniom w jakich to sytuacjach należy być bardzo czujnym, aby nie dać się oszukać. Tematem trzeciej części warsztatów było bezpieczne korzystanie z kart płatniczych. Uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje kart, poznali ich budowę oraz sposoby zabezpieczenia. Przedstawione zostały zagrożenia związane z kartami płatniczymi oraz sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Omówione zostały tak, aby każdy wiedział na co może być narażony przykładowo robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym czy przez Internet.

Ciekawym punktem warsztatów była zagadka przygotowana w formie pytania: „Przy jakich transakcjach kartą nie musi się wpisywać kodu PIN?”. Każdy ochotnik mógł wykazać się swoją dotychczasową wiedzą o finansach i udzielić odpowiedzi. Podsumowaniem warsztatów było również opracowanie przez uczniów przykładowych rozwiązań sytuacji związanych z bezpieczeństwem finansów osobistych. Młodzież zastanawiała się: co zrobić w sytuacji, gdy pies zje kartę bankomatową albo jak postąpić, gdy zapomnimy kodu PIN swojej karty. Odpowiedzi były różne, ciekawe, a nawet zaskakujące.

           Warsztaty pokazały uczniom, że Finanse osobiste i ich bezpieczeństwo to temat bardzo ważny w dzisiejszych czasach. Biorąc w nich udział mieli doskonałą okazję nie tylko zapoznać się z teoretycznymi zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa przy korzystaniu z nowoczesnych usług bankowych, ale również możliwość praktycznych ćwiczeń polegających na rozwiązywaniu problemów dotyczących płatności. Młodzież chętnie podejmowała dyskusję i z zapałem angażowała się w wykonywanie powierzonych im zadań. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i przebiegały w miłej atmosferze. Nabyta wiedza na pewno przyda się im w dalszej edukacji jak również pozwoli lepiej zrozumieć otaczający ich świat.