XVII Plener Kulturalny Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego

XVII Plener Kulturalny Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego

W dniach 13-14 wrzesień 2023r. młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie w składzie:  Hieronim Tworzydło – kl. 3TI, Mateusz Chudzikiewicz – kl. 3TI, Aleks Rząsa – kl. 3TI, Jan Kulasa – kl. 2TPS, Radosław Domin – kl. 3TPS, Emilia Żurowska  – kl. 3THL, Bernadeta Tymowicz – kl. 3THL pod opieką Pani Karoliny Bal,  uczestniczyli w XVII Plenerze Kulturalnym Szlakiem Dziedzictwa organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Józefa Piłsudskiego Sulejówku. Nowoczesny kompleks muzealno – edukacyjny, tworzący przestrzeń poświęconą opowieściom o życiu, dokonaniach oraz dziedzictwie Józefa Piłsudskiego jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. Następnie udaliśmy się do domu urodzenia Fryderyka Chopina i parku w Żelazowej Woli oraz do Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Brochowie, gdzie został ochrzczony Fryderyk Chopin. Obecnie dworek w Żelazowej Woli pełni funkcję muzeum. W kilku pomieszczeniach urządzonych w minimalistyczny sposób możemy zobaczyć skromną ekspozycję. Wystawę związaną przede wszystkim z rodziną Skarbków i Chopinów. Zobaczyć można między innymi ich pamiątki rodzinne, książki oraz meble. W jednym z pomieszczeń stanął duży fortepian, to właśnie tam odbywają się również słynne koncerty chopinowskie.

Dzień drugi zaczął się od zwiedzania Muzeum w Palmirach. Jest to miejsce pamięci Narodowej- wstrząsające świadectwo zbrodni Niemiec nazistowskich na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej Ekspozycja muzealna upamiętnia Polaków i Żydów, rozstrzelanych w masowych i potajemnych egzekucjach w Palmirach. Następnym punktem zwiedzania była Twierdza  Modlinmiasto koszar. Ten niezwykły kompleks wojskowych budynków pokazał nam  400 letnią historię, którą tworzyli tutaj Szwedzi, Francuzi, Rosjanie oraz Polacy. Na przestrzeni lat twierdzę rozbudowywano, a jej rozmiar budził zachwyt. Dziś oprócz poznania samej historii twierdzy mamy okazję zajrzeć do wnętrza budynków koszar, zobaczyć ciekawe muzea, wdrapać się na świetny punkt widokowy oraz poczuć ducha miasta koszar.

Dziękujemy Zarządowi Powiatu Rzeszowskiego na czele z Panem Starostą Józefem Jodłowskim i Panem Wicestarostą Markiem Sitarzem za zorganizowanie pleneru i umożliwienie udziału uczniom naszej szkoły.