W dniach 26 – 28 maja 2023r. w Legnicy (województwo dolnośląskie), odbył się XXX Zlot Laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Anna Gierula, Weronika Kurdziel i Eliza Tyka (wszystkie są uczennicami klasy 1TL), pod opieką Pani Katarzyny Stpiczyńskiej, które wraz z Martyną Potoczną, z klasy 4TIa, zostały nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu na etapie ogólnopolskim. Z olbrzymią radością informujemy, że uczennice za pracę pt.”Choinka naszych dziadków, czyli poznajemy dawne ozdoby choinkowe”, przygotowaną pod kierunkiem Pani Katarzyny Stpiczyńskiej, uhonorowane zostały najwyższą nagrodą GRAND PRIX z wszystkich kategorii poziomu szkół ponadpodstawowych.
Ponadto Jury w uznaniu za poziom i wartość merytoryczną pracy nagrodziło uczennice wraz z opiekunką dodatkową prestiżową nagrodą specjalną. Jest nią voucher upoważniający do udziału w VII Kongresie Krajoznawstwa Polskiego w Łodzi.
Podczas tegorocznego zlotu, który już z założenia jest nagrodą dla laureatów, uczestniczki poznały zabytki i historię Ziemi Legnickiej. Organizatorzy zadbali o ciekawy i różnorodny program wycieczek, wysoki standard usług hotelarskich i liczne niespodzianki. Uczestniczki zwiedzały: Legnicę, Legnickie Pole, Jawor, Złotoryję, zamek Grodziec, Lubiąż i Wrocław. Z przewodnikami poznawały historię urokliwych miejsc, związanych z bitwą pod Legnicą, zamkami, opactwami, kościołami… Był i pokaz fontann multimedialnych, grill, występy folklorystyczne, jubileuszowy tort a także wycieczka szlakiem wrocławskich i legnickich krasnali. Tych małych pomocników można tam spotkać właściwie wszędzie. Często przybierają znane nam twarze ludzi ze świata kultury. Uczestniczki zlotu odwiedziły też wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, świątynię pokoju w Jaworze, która zachwyciła ich swoich wyglądem i zdobieniami. Odwiedziły też największe w Europie opactwo pocysterskie w Lubiążu.
Wszystkie laureatki wraz z opiekunką zgodnie twierdzą, że wróciły do domu z ogromnymi „plecakami doświadczeń, wspomnień, zachwytów” nieznaną im wcześniej ziemią legnicką, mając jednocześnie nadzieję, iż te niezwykle tereny i sympatyczni ludzie jeszcze nie raz zaproszą je na swoje szlaki. W tym miejscu dziękujemy Dyrekcji szkoły i wszystkim przychylnym ludziom, którzy zarówno pomogli nam w powstaniu naszej pracy, jak i w „wyprawie na Dolny Śląsk”.